Ulusal Egemenlik

Ulusal Egemenlik

“Kayıtsız şartsız ifadesiyle belirtilen egemenliği, milletin üzerinde tutmak demek bu egemenliğin bir zerresini; sıfatı, ismi ne olursa olsun, hiçbir makama vermemek, verdirmemek demektir. Bununla kastettiğim mânayı kolaylıkla anlayabilirsiniz.”

-Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yılı kutlu olsun. Varlığımızın, bağımsızlığımızın ulusal egemenlik ile korunuşu kutlu olsun. Yönetme hakkının, yönetme meşruluğunun millet iradesine dayanışı; ortak fikrin, arzunun ve azmin hayata geçirilişi kutlu olsun. Unutulmamalı ki keyfi hükmüm, saraydan gelen hakimiyet tarihe gömülmüştür. Hiçbir kuvvet ulusal egemenliği zincire vuramaz, esarete boğamaz! Hiçbir kuvvet ulusal egemenliğin üstüne taç ve tahtın gölgesini düşüremez! Ama cüret edebilir..!

Ulusal egemenliğe dayanan Büyük Millet Meclisi komutasında gerçekleşen Ulusal Kurtuluş Savaşı, ulusal bağımsızlığı kazanmıştır. Ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık birdir, bütündür, ayrılamaz, parçalanamaz. Her kim ulusun egemenliği yerine kişinin, makamın, zümre veya sınıfın hükmünü tercih ediyorsa ulusal bağımsızlığımıza göz dikmiştir! Her kim ekonomik, sosyal, siyasi bağımsızlığımızı tahakküm altına almak, boyunduruk geçirmek istiyorsa ulusal egemenliğimize göz dikmiştir!

“Kuvvet birdir ve milletindir.”

Ulusun kuvvetini kabul etmeyenler, kendi çıkarları uğruna ulusal egemenliğe ve ulusal bağımsızlığa zarar verme cüreti gösterebilirler. Emperyalist devletler ve yerli işbirlikçiler bu cüreti her zaman göstermek için beklemektedir!

“Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin yapısının ruhu milli egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir. Bir milletin egemenliğini anlayabilmesi ve onu güvenle koruyabilmesi bir takım özel niteliklere ve üstün eğitime sahip olmasına bağlıdır. Bir millet ki siyasi eğitiminde, sosyal eğitiminde, vatan sevgisinde noksan vardır, öyle bir millet, egemenliğini lüzumlu derecede kuvvetle elinde tutamaz.”

-Mustafa Kemal Atatürk

Bir ulus düşünün ki ulusal bayramlarını meydanlarda kutlayamıyor! Bir ulus düşünün ki ulusal bayramlarına devlet kademelerindeki kimi kişilerce itibar edilmiyor! Bir ulus düşünün ki ulusal bayramların anlam ve önemi kavranamamış! Bir ulus düşünün ki ulusal bayramlarını sadece ezbere cümlelerle kutluyor! O ulusun ki siyasi eğitiminde, sosyal eğitiminde, vatan sevgisinde noksan vardır! O ulusun ki ulusal egemenliği ve ulusal bağımsızlığı tehlike altındadır!

Ulusal egemenliğin ve ulusal bağımsızlığın ateşi yüreğimi kavurmuş, beynimi sarmıştır! Egemenlik ve bağımsızlık mücadelesinin parçası olan ulusun her bireyine saygıyla. Bayramımız kutlu olsun!

Son söz Atatürk’ten…

“Milli egemenlik uğruna canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun.”

23.04.2021 tarihinde Ticari Hayat gazetesinde yayınlanmıştır.

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!