Biz Ne İzliyoruz?

21. yüzyılda yaşayan insanlar, vakitlerinin önemli bir kısmını bir şeyler izleyerek ya da sanal dolaşımla geçiriyorlar. Onlarca sosyal medya uygulaması ve onlarca televizyon kanalı, sayısız zevke sayısız şekilde hitap ediyor. Peki biz ne izliyoruz?

İzlemek; takip etmek, arkasından gelmek, incelemek, benimsemek, belli yönde gitmek, seyretmek-bakmak gibi birçok anlama geliyor. Günümüz izleyen insanı, tüm bu anlama gelecek şekilde izleme eylemini gerçekleştiriyor. Fakat izlediğine müdahil olma eğilimi taşıyarak… Sosyal medya kullanımı, herkesin içerik üretimi yapabilme ve kullanıcıya sunabilme imkanı tanıdı. Böylece salt izleyici kavramı ortadan kalktı. Artık insanlar izlemek istediği şeyi tercih edebiliyor, beğenmesse de izlenebilecek şeyler üretebiliyor. Hal böyle olunca televizyonun tek yönlü program içerikleri yavaş yavaş değişiyor. Hatta sosyal medyanın televizyonun yerini alıp alamayacağı konuşuluyor. Çoğu genç de düzenli olarak televizyon izlemediğini söylüyor… Yani anlayacağınız televizyon, ciddi sosyal medya kullanıcıları için demode!

Evlerimizin en baş köşesine oturduğumuz televizyonlar ise izlenilmek için farklı yollara başvuruyor. Sabahtan akşama yayın akışına şöyle bir baktığınızda eskiye nazaran bir fark gözünüze çarpacak. Artık biz, televizyonda uzmanların, sunucuların, ünlülerin yanı sıra bizden, halktan insanların yarışmasını da izliyoruz. Yemek programlarından, moda programlarına; yetenek yarışmalarından, bilgi yarışmalarına normal(!) insanlar ekranlarda. Tabi yaz dizilerinin reytingleri sallamasına, haber bültenlerinin çok fazla izlenmesine alıştık artık. Dizi ve haber kültürüne eklemlenen yarışma programı kültüründen bahsediyorum. Artık yarışmaktan, rekabet etmekten zevk alan bir toplum haline geldik. Bunu günlük hayatımızda da yapıyor, ekranlarda da seyrediyoruz.

Biz ne izliyoruz sorusu cevaplanmayı ve izleme eylemi irdelenmeyi bekliyor. Bir toplum; hangi yönde kimin arkasından gidiyor, ekranlarda en çok kimi görüyor ve ne seyrediyor ise biraz ona benzer biraz da odur… 

04.09.20 – Ticari Hayat

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!