Ya İstiklal Ya Ölüm!

Anadolu kan ağlıyor… Vatan toprakları bir bir işgal ediliyor. İstanbul, Hatay, Antep, İzmir, Bursa, Balıkesir… Ezelden beridir hür yaşamış Türk Milleti’nin evlatları silaha sarılıyor… Hangi çılgın zincir vuracakmış? Hangi düşman yurdun serhaddini çiğneyecekmiş? Alçakların hayasız akını, karşısında, gövdesini siper etmiş bir millet buluyor! Düşman namlusu kızıla boyanmış ufuktan geçiyor, kanla sulanmış toprağa basma cürretini gösteriyor. Yıllar yılı savaşan, sıtmadan, dizanteriden, koleradan kırılmış; kıtlığın ve yokluğun kol gezdiği Anadolu’da son ocak daha sönmedi! Ordusu dağıtılmış, tersanesine girilmiş, son kalesi zapt edilmiş bir millet, son neferine son damla kanına kadar çarpışmak zorunda! Başka vatan yok, başka yurt yok! Başka ev yok, başka yer yok! Bir doruğun üstünden, milli egemenliği tuğ edinmiş bir ses yükseliyor: Ya İstiklal Ya Ölüm! Mustafa Kemal’in sesi! Bir milletin ümidinin sesi!

Bundan tam yüzyıl önce, Eskişehir İnönü’nün yalçın kayalarına başını çarpan düşman bir ses daha duydu! Emperyalizmin vahşi çığlığı bir marş ile kesildi. Bundan tam yüzyıl önce bir şair bir milletin sesi oldu! Bir milletin yüreği mısraların ateşinde kavruldu. Bir milletin azmi mısralarda dövüldü. Bir milletin istiklal mücadelesi çelikten mısralara örüldü. Zırh bildik o mısraları, zırh bildik o marşı! Bundan tam yüzyıl önce İstiklal Marşı, Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi! Kutlu olsun!

Bugün, istiklal mücadelemizin azmi bizlere hız vermelidir. O günlerin anlayış, irade ve ruhundan hız alarak, istiklal mücadelesi daha ileriye taşınmalıdır. Emperyalizmin şekil değiştirmiş haline geçit verilmemelidir. Bilgi, kültür, ekonomi, tarım, sanayi ve teknolojide üreten ve bağımsız bir ülke istiklal mücadelesidir!  Bugün, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılında düşünelim. Yüzyıldır süren istiklal mücadelesinde tam bağımsızlık ülküsüne ne kadar yaklaştık? Unutmayalım, emperyalizm yüzyıldır boş durmuyor! Unutmayalım düşman uyumuyor! Düşmanın namlusu hala sıcak, düşman zihni işgale devam ediyor! Unutmayalım ve sarılalım dört elle milletimize, vatanımıza, bayrağımıza, mücadelemize! Ve haykıralım: Yaşasın istiklal mücadelesi! Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

“Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, hakka tapan milletimin istiklal!”

12.03.21 tarihinde Günlük Ticari, İktisadi ve Siyasi Haberler Gazetesi Ticari Hayat’ta yayınlanmıştır.

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!