19 Mayıs Ruhu

19 Mayıs Ruhu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı evlerimizde kutladık. Böylelikle evlerimize sığmayan Ulusal Bayram coşkusunu ikinci kez yaşamış olduk. Balkona çıktığımız esnada kardeşim şöyle dedi: “Belki de bayramı evlerde kutlamamız iyi oldu. Yoksa bu kadar coşkulu katılım olmazdı.” Bir an düşündüm ve dediklerine hak verdim. Ulusal Bayramlarımız toplumsal gündemimizi ne kadar meşgul ediyor? Zihnimizdeki; öğrencilerin bandolu yürüyüşlerine, stadyumdaki kutlamalarına, askeri geçit törenlerine dair anımsamalar birkaç yıl eskisine ait sanki!

Tarih; dünün, bugün aracılığıyla yarına taşınmasıdır. Toplumsal bellek; bugünde, ulusal kodlamalarını güncellemezse tarihsel verilerini yarına taşıyamaz. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. Yılı uzun süre belleklerimizde (yaşadığımız olağan üstü durum dolayısıyla) yer edinecektir. Peki, bu sene dışındaki hangi Ulusal Bayram kutlamamız zihnimizin derinlerine kazınmıştır?

Milli ruh ve milli birliğimizin, kamusal alandaki topyekûn yansıması olan Ulusal Bayramlarımız; her yüreğin hızlı çarpışına, gözlerin odaklanışına ve dik başlı vakur duruşa neden olsa da sineyi millette kolektif olarak neyi tezahür ettirmekte neyi çağrıştırmaktadır?

19 Mayıs; memleketin her köşesinin bilfiil işgal edildiği, memleket dahilindeki yöneticilerin çıkarlarını işgalciler ile bir tuttuğu, milletin yorgun ve fakir düştüğü bir durumda “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolasıyla sineyi millete dönmektir! 19 Mayıs; milli hakimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurma iradesiyle Samsun’a çıkmaktır! 19 Mayıs; içinde bulunulan durum ve şartlar altında alternatifi üretebilmektir.

Bugün, bizler; 19 Mayıs’ın niteliğini çözümlemeli, anlamını kavramalıyız. 19 Mayıs, dünün kazanılan zaferlerinin başlangıcından ibaret değildir. 19 Mayıs, her şeye ve her türlü zorluğa rağmen yüce ülküler uğruna mücadele etme iradesi göstermektir. 19 Mayıs, sadece olaylar silsilesin başlangıcı değil; olayları başlatan ruhun timsalidir. 19 Mayıs ruhu, bedenlerimizden taşarak adeta dile gelmekte ve şöylesine haykırmaktadır:

Susmadan, durmadan, yılmadan; ileri, daima ileri!

22.05.20 tarihinde Günlük Ticari, İktisadi ve Siyasi Haberler Gazetesi Ticari Hayat’ta yayınlanmıştır.

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!