Türkiye’de Muhalefet ve Muhalif Olmak

Türkiye’de Muhalefet ve Muhalif Olmak

Gün içerisinde siyasi gündemde ne olduğunu merak eder ya televizyon izler ya da haberlere göz gezdiririm. Hepimiz ülkemizde siyasi gündemin ne kadar çabuk değiştiğini biliriz. Fakat gündem değişse de benzer konular benzer sorunlar benzer şekilde konuşulur. Gündem değişmiştir de sorun çözülememiştir. Siyasilerin gündemi bir türlü halkın gündemi ile kesişmez. O yüzdendir siyasi gündeme pek aldırış etmem. Gündelik laf kalabalıklarını siyaset olarak algılamam. Siyasetin toplumla ilişkisini önemser ve siyasetin doğal dinamiklerine odaklanmayı tercih ederim. Teorik ve yapısal çerçeve içerisinde tartışılmayan pratiğin ve gündeliğin söz oyunu olduğunu düşünürüm. Bu aralar ise Türkiye’de muhalif hareketlerin görünürlük kazandığını, seslerinin yükseldiğini fark ediyorum. Gerek çok sesli muhalefet partilerin varlığını gerek muhalif hareketleri konuşmak gerekir diye aklımdan geçirdim. Böylece Tahakküm Sohbetleri’nin yeni konusu belli oldu.

23.12.2020 tarihinde, TAHAKKÜM SOHBETLERİ discord kanalında, “Türkiye’de Muhalefet ve Muhalif Olmak” konulu ortaklaşa sohbet inşa edildi.

3 saate yakın zengin sohbeti inşa eden katılımcılar çeşitli soruları farklı boyut ve farklı yönleri ile ele aldı. İktidar olma amacı taşıyan her politik yapının öncelikle kendisini konuşması, kendisini tanımlaması gerektiğinde hem fikir olundu. Mevcut iktidarın söylemi içerisinde hapsolmuş muhalefetin, suni gündeme takılı kalışı eleştirildi. Ayrıca sohbet esnasında muhalefet algısını ana muhalefet partisinin şekillendirdiği dikkatlerden kaçmadı. Siyasi tutukluluk meselesi irdelendi, siyasetin dinamiklerinin ortaya çıkardığı partilerden söz açıldı. Konunun doğası gereği konuşmalar çeşitli noktalara evrilerek devam etti…

Söyleyecek sözü olanların yeri, Tahakküm Sohbetleri bir dost sohbetini daha birlikte inşa etti. Çokça cümleye yüzeysel bir özet.

Katılmak için davet beklemeyin TIKLAYIN

Ve haberdar olmak için TAKİP EDİN

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!