Türkçe Rap

Türkçe Rap

16.05.2020 tarihinde “TAHAKKÜM SOHBETLERİ” discord kanalında, Kutay Ülger ‘in katılımıyla “Türkçe Rap” konu başlığında sesli sohbet yapıldı. Katılımcıların etkin olarak dahil olduğu ve katkı sunduğu sohbet yaklaşık 2 saat sürdü. Sohbet Kutay’ın rapin doğuşunu anlatması, Amerika’daki yapısallığı ve birbirinden ayrılmaz 4 elementin anlatısı ile başladı.

Kutay, Rap ile bağlantılı öznel geçmişinden bahseden aktarımının ardından Amerika’daki hip-hop kültürüne değindi. Zencilerin düzenlediği partilerden, çöpten toplanmış video malzemelerinin kullanımına kadar ara sokaklarda dolanan anlatı 1970-80’lerde gerçekleşti. Uyuşturucu-işsizlik-gangsterlik kavramı ile ilintisine değinilen rap müziğin Doğu ve Batı Yakasının arasındaki çelişki-çekişme-paydaşlıktan bahsedildi. 

Almanya’da hip-hop kültürünün doğuşu, Türklerin bu kültürü Almanlardan önce keşfetmesi gibi noktaları vurgulayan Kutay, bu bağlamıyla diğer örnekler ile özdeşlik kurmayı kolaylaştırdı. Cartel, İslamic Force ve Killa Hakan sohbetin değinilen isimleri oldu.

Derdi olan, derdi olduğu kadar eğlenmek isteyen toplulukların yaptığı müziğe ve ürettiği kültüre objektiflikle yaklaşan ve doğal ortamında değerlendirmeyi doğru bulan Kutay, Türkiye somut gerçekliğinde de meselenin anlatısını aynı yaklaşımla aktardı. Türkiye’de hip-hop kültürü ve rap müziğin sinir uçlarına dokunan sohbet esnasında; Ceza-Sagoba ayrımı, Yetenek Sizsiniz-O Ses Türkiye programlarının kültüre ve sektöre yansımaları, dinleyici kitlesinin psikolojisi-sosyolojisi gibi başlıklar gündeme geldi. 

Hem konuşmacının hem de katılımcıların anında etkileşime geçebildiği sohbet ortamı, soru ve görüşlerle zenginleşerek; tahakkum.com farkıyla ve Tahakküm moderatörlüğünde başarı ve memnuniyetle gerçekleşti..

Kutay Ülger ‘in Özgün Tespitleri:

  Hip-Hop kültürü her coğrafya için farklı şey ifade etmiştir. (Somutlama: Fransa örneği.)

  Her kültür Hip-Hop’tan farklı bir şey aldı ve Hip-Hop’a farklı bir şey kattı.

Hip-Hop’un son hali salt eğlence olarak karşımızda dursa da bu durum Hip-Hop’a aykırı bir durum değildir

Katılımcıların değerli görüşlerini paylaşması ise boyutlanan “TAHAKKÜM SOHBETLERİ” farklı konularda devam edecek… Konuşulmasını istediğiniz konuları sosyal medya hesaplarımızdan iletebilir, ister dinleyici ister konuşmacı olarak katılabilirsiniz…

Discord Kanalına katılmak için: TIKLA

Instagram hesabımız için: TIKLA ve i! TAKİP ET !i

Konu ile alakalı oynatma listesi için: TIKLA

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!