İstanbul Sözleşmesi’ni Konuşuyoruz

İstanbul Sözleşmesi’ni Konuşuyoruz

“İstanbul Sözleşmesi”in CBK ile kaldırıldı! Hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu kararın ülke gündemindeki sarsıcı etkisini her birimiz hissettik. Tepki seslerinin yükseldiği bir sırada sözleşmenin niteliği ve içeriği hakkında toplumsal bilincin yüzeyselliği dikkatimi çekti. Yüzeysel bilincin, bilinçsizlikten daha tehlikeli olduğunu bilen bir yurttaş olarak konuyu – kendimce- açıklığa kavuşturmak istedim. Böylece Tahakküm Sohbetleri’nin konusu belirlendi.

20.03.2021 tarihinde, TAHAKKÜM SOHBETLERİ discord kanalında, Bilge Özgür’ün anlatımıyla “İstanbul Sözleşmesi’ni Konuşuyoruz” konulu ortaklaşa sohbet inşa edildi.

2 saati geçen sohbet esnasında sözleşmenin ne zaman ve nasıl kabul edildiğinden başlanılarak, sözleşme maddelerinin başat olanları açıklandı ve tartışıldı. Toplumsal cinsiyetin ne olduğu, her bireyin bir başka ilişki üzerinden tanımlanmaması gerekliliği vurgulandı. Hukukçu arkadaşların katkıları ile iptal kararının “hukuksuz”luğu netleştirildi, Anayasa maddelerine atıfta bulunuldu. Ayrıca kadın arkadaşların tecrübe ve görüş paylaşımları ile konunun toplumsal-gündelik boyutu biçimlendi. Discord’da sesli katılım sağlayarak sohbeti birlikte inşa ederken sohbet ortamını instagram canlı yayından paylaştık.

Söyleyecek sözü olanların yeri, Tahakküm Sohbetleri bir dost sohbetini daha birlikte inşa etti. Çokça cümleye yüzeysel bir özet.

Katılmak için davet beklemeyin TIKLAYIN

Ve haberdar olmak için TAKİP EDİN

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!