İnsanı Ne İnsan Yapar?

İnsanı Ne İnsan Yapar?

Düşündüğüm zamanlarda, okuduğum esnalarda basit, net ama bir o kadar zor bir soru sürekli zihnimin kenarına, köşesine çarpar. Pinpon topu gibi seker durur. Bir o duvara bir bu duvara. Yankısı pare pare yayılır. Düşüncelere, satırlara takılır. Her düşünen ve sorgulayan beynin bir şekilde gelip çattığı sorudur o: “İnsanı Ne İnsan Yapar?”. Düşünme insandan başlar, insanda biter. Her türlü birikim insana dair düşünüşleri katmanlaştırır. Ve bu çağda insanı konuşmak zordur. İnsan kalabilmek, insan olabilmek daha da… Zamanı geldiğini sezinledim. Tahakküm Sohbetleri’nin konusu belirlenmişti.

02.01.2021 tarihinde, TAHAKKÜM SOHBETLERİ discord kanalında, “İnsanı Ne İnsan Yapar?” konulu ortaklaşa sohbet inşa edildi.

1 saati biraz geçen sohbet esnasında sorunun çağrışım zenginliği, çok boyutluluğa ve çeşitli bakış açılarının getirilmesine neden oldu. İnsanı konuşunca söz aldı gitti başını. Kültürden, düşünceden, düşünmekten, ahlaktan, iradeden, vicdandan, hislerden ve hissetmekten konuşuldu. Yapısal ve fizyolojik olarak insan oluşun getirileri ve sınırlılıkları tartışıldı. İlk defa ikili yayın yapmayı denedik. Discord’da sesli katılım sağlayarak sohbeti birlikte inşa ederken sohbet ortamını instagram canlı yayından paylaştık. Yazılı katkıların olması bizleri sevindirdi. İnsan dedik, insanı konuştuk…

Söyleyecek sözü olanların yeri, Tahakküm Sohbetleri bir dost sohbetini daha birlikte inşa etti. Çokça cümleye yüzeysel bir özet.

Katılmak için davet beklemeyin TIKLAYIN

Ve haberdar olmak için TAKİP EDİN

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!