Çizginin Propaganda Gücü

Çizginin Propaganda Gücü

09.05.2020 tarihinde “TAHAKKÜM SOHBETLERİ” discord kanalında, Ümit Bera Kızılay ‘ın katılımıyla “Çizginin Propaganda Gücü” konu başlığında sesli sohbet yapıldı. Katılımcıların etkin olarak dahil olduğu ve katkı sunduğu sohbet yaklaşık 2 saat sürdü. Sohbet Bera’nın çizginin ne olduğunu anlatması, nerelerde kullanıldığından bahsetmesi ile başladı.

Çizginin propagandada kullanımı, reklamcılık ile çizim-tasarım-animasyon bağlantısından bahsedildi. Reklamcılık sektörünün dinamiklerinden bahseden Ümit Bera Kızılay, şahsi tecrübelerini katarak anlattığı konuda Marka-Reklam Ajansı-Tasarımcı ilişkisinden bahsetti. Çeşitli reklamcılık stratejilerine de değinilen sohbet somut örnekler verilerek ilerledi.

Çeşitli karikatür dergilerinin politik bir tutum sergilemesinin aslında salt bir muhalif amaç taşımadığı sanatçının toplumla ilgili olanı gündemine taşıyor oluşundan kaynaklandığını vurgulandı. Sohbetin ilk aşaması bu şekilde gerçekleşti.

Sohbetin ikinci aşamasında ise Arabesk’in ne olduğu ve gelişiminden bahsedilirken; bugünlerde, neo-arabesk şeklinde bir üslup oluştuğundan ve kendisinin de bu üslup ile tasarımlarını yaptığını söyledi. Bera, sanat alanında arabesk akımın talep edildiğini vurgulayarak; örnek olarak Müslüm ve yapım aşamasındaki Bergen filmini gösterdi.

Hem konuşmacının hem de katılımcıların anında etkileşime geçebildiği sohbet ortamı, soru ve görüşlerle zenginleşerek; tahakkum.com farkıyla ve Tahakküm moderatörlüğünde başarı ve memnuniyetle gerçekleşti..

Katılımcıların değerli görüşlerini paylaşması ise boyutlanan “TAHAKKÜM SOHBETLERİ” farklı konularda devam edecek… Konuşulmasını istediğiniz konuları sosyal medya hesaplarımızdan iletebilir, ister dinleyici ister konuşmacı olarak katılabilirsiniz…

Discord Kanalına katılmak için: TIKLA

Instagram hesabımız için: TIKLA ve i! TAKİP ET !i

Ümit Bera Kızılay’a ulaşmak için: TIKLA

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!