Batarya İle Ateş

Batarya İle Ateş

Batarya İle Ateş, bizlere, kanımızın oluk oluk aktığı, bedenlerimizin yığın yığın serildiği Plevne’den Trablusgarp’a; Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya uzanan muharebelerin ebedileşen kahramanlarını anlatıyor. Batarya İle Ateş, Tuna’dan Umman’a kadar mübarek diyarın her tarafına dökülen kanlarıyla milli tarihimizi yazmış şehitlerimize ithaf olunuyor. Muhtelif zamanlarda muhtelif sebeplerin yazdırdığı bu sayfalar Osmanlı ruhunun son yazınsal temsillerindendir. Milli ve dini heyecanın coşkunluğu ile kaleme alınan fikir yazıları ise o gün kim ile çarpışılıyor kim ile harp ediliyorsa, ateşini ona püskürtmüştür.

Nazif’in kaleminde, hudutta inen her darbe feryat olmuştur. Milli vicdanı parçalayan acıklı sahneler, milli kine dönüşerek ebedileşmiştir. O unutmayı nankörlük bilmiş, bir şehidin milletin şeref meydanından gölge gibi geçmesine razı olmamıştır. O, gelecekte kılıçla, düşünceyle, kalemle kahraman yetiştirmek için geçmişin kahramanlarını hatırlatmış ve yüceltmiştir. Milli faciaların, son nefesle bestelenmiş hali, sarsıcı öğüt silsilesi olarak kulağımızda çınlamaktadır.

Bugün, Süleyman Nazif, bizlere “Unutma ve affetme!” demektedir.

“Irkına, vatanına, tarihine ihanet etmiş olan fertlerin ve milletlerin hiçbirini unutma Türk oğlu! Unutma ve affetme!”

Süleyman Nazif’in Batarya İle Ateş eseri, bir imparatorluğun yangılı hatırasına temas etmek isteyenler için ağarmış bir çehre sunmakta. Kendi deyimiyle “Ben bundan böyle vatanımın hudutlarını ve parçalarını coğrafya kitaplarında değil, kendi tarihimde ve kendi kalbimde arayacağım.”. Eserin sayfalarını çevirdikçe bu arayışa tanık olacak, dönemin ruhunu hissedecek, canlanan sahneleri seyre dalacaksınız. Ve asil öfkenin kitaba yayılan ateşinin parmaklarınızı yaktığını hissedeceksiniz..!

Keyifli okumalar dilerim…

This Post Has 2 Comments

  1. Değişen Adam

    Unutmadan önce bilmek lazim! Bilenlerden olmak ümidiyle

  2. Zeki

    Güzel bir ön tanıtım olmuş. Eser dönemi aydınlatmakla kalmayıp benlik duygularımızı da tazeleyen yegane anlatıma sahiptir.
    Emeğine sağlık kardeşim.

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!