24/09/2020

Hakkımda

İnsanın yaşamı sürecinde beyninin bir yerlerinde sürekli dolaşan bu sorunun cevabını beyaz zemin üzerine siyah renkle yazılmış cümleler ne kadar cevaplayabilir? Benlik değişkendir. Ben kimim sorusunun tek cevabı yoktur.

Şimdiki ben, dünkü ben, yarınki ben.. Bunların hepsiyle ben. Ben Kimim hakikaten?

Bu sitede bir şeyler yazdığıma göre bilinçaltımda sizlere sunmak istediğim bir ben tasavvuru olmak ile beraber bilinçli olarak yansıtmak istediğim bir tasavvurda söz konusu. Ben duygusal ve düşünsel dışa vurumumu samimiyetsiz bulduğum sanal alemin bir zerresinin bir alt boyutunda gerçekleştiriyorum.

Bu dışa vurum belki de tükenmişlikten belki de çıkmazdan belki de dostane bir paylaşma isteğinden kaynaklanıyor. Ben kendine sorular soran ve bu soruların cevabını toplum ile birlikte cevaplamaya çalışan biriyim. Birey-toplum ilişkisine -kendimce- ciddi şekilde kafa yoruyorum.

Aldığım cevaplar insana dair olunca; sanki, belki, sanırım, olabilir.. gibi belirsiz sözcükler ile dolu oluyor. Bir de bilemiyorum sözcüğünü çok kullanıyorum. Ben kimim? İçimdeki boşluklara düşen biriyim. Buna artık yıkılık mı dersiniz bilemiyorum. Daha afilli bir sözcük de tercih edilebilir.

Belki de zihninizde canlandığı kadarımdır. Belki de daha fazlası. Belki de daha azı. Peki sen kimsin?

Tahakküm Arapça “baskı, zorbalık” demek.

Bireyin-bireye, toplumun-bireye uyguladığı baskılama durumunu ifade ediyor. Baskının şekillendirdiği toplumsal-bireysel yapıların/yapının, ilişkilerin/ilişkinin eleştirisini yapmak için sözcüğün çağrışımını protestleştirdim.

Bunun yanında farkına vardığım bir nokta daha var: Birey kendi kendine de tahakküm uygulayabiliyor! Kendi kendine uygulanan tahakkümü farkına varmamda; takma isim olarak da ‘tahakküm’ü kullanıyor oluşumun etkili olduğunu düşünüyorum.

Aslında toplumsal-bireysel gözlemlerin sonucunda çağrışımını farklılaştırdığım bu sözcük; benin kendine dair kontrol mekanizmalarını ve benliksel bunalımı da içine aldıkça karmaşıklaştı. Artık o protest özünün yanında; bireyin kendi kendine sorduğu/soramadığı soruların, cevapların/cevapsızlıkların oluşturduğu baskıyı da içeriyor.

Tahakküm katmanlı bir kavrama dönüştü. Birey-Toplum, Birey-Birey, Birey-Benlik ilişkilerini inceliyor ve aralarında bağlar kurabiliyor. Tahakküm kavramı duyusal, duygusal, düşsel, düşünsel boyutları ile günden güne derinleşiyor.

 

TAHAKKÜM !ARANIZDA!