İnek Şaban

İnek Şaban

Bugün takvim yaprakları 3 Temmuz’u gösteriyor. Bundan tam 20 yıl önce Türk Sineması’nın gülen yüzü, canlandırdığı tipler ve karakterler ile halkın gönlünde taht kurmuş Kemal Sunal aramızdan ayrıldı. Rol aldığı film ve dizilerde genellikle saf, şanslı ve iyi yürekli karakterleri-tipleri canlandırmakla beraber hep bir toplumsal mesaj kaygısı içindeydi. Güldürüsü ile değindiği noktalar toplumumuzun kanayan yaralarıydı (kanama hala devam ediyor!). Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire gibi filmlerde köyden kente göçe; Kibar Feyzo’da ağalık düzenine; Davacı filminde yapısal bozukluğa sahip adalet sistemine; Düttürü Dünya, Öğretmen filmlerinde şehir yaşantısının sıkışmışlığına değindi.

Oynadığı sekseni aşkın filmde toplumun her kesiminden tiplemelere yer verdi. Kabadayısından tokatçısına, mafyasından siyasetçisine, işçisinden köylüsüne canlandırdıkları ile mizahın güldüren yönü ile tebessüm ettirdi. Tebessümün altında sordurduğu sorular ile günceli yakalıyor ve çarpıklığın eleştirisini yapıyordu. (Bir filminin incelemesi için bknz: “Beyaz Perde” adlı köşe yazım.) İçinde bulunduğu toplumun aktif bir gözlemcisi ve çözüm arayan bir öznesiydi. Kendisinin Düttürü Dünya adlı filmini izlediğimde sarsılmıştım. Zihnimde yer edinen İnek Şaban tiplemesine yer yoktu. Kenar mahalle ve arabesk gerçeğine eğilen bir yapıtı tüm çıplaklığı ile seyrettim. Her ne kadar güldürü ögeleri ile hatırlansa da pek bilinmeyen filmleri ile Kemal Sunal filmografisine farklı bir giriş yapılabilir.

Şöyle bir zihnimi yokladığımda birçok filminden birçok sahne gözümde canlansa da hangi filmin hangi sahnesi olduğunu kestiremiyorum. Kemal Sunal’ın filmleri bizlerin toplumsal bilinçaltında yer edinmiştir. Verdiği mesaj, yaptığı espri, girdiği tipleme, canlandırdığı karakter ile bir dönemin aynasıdır. Mizahı, toplumsal gündemden beslenir. Aktif gözlemciliği ve çözüm arayan özne olarak ürettiği sanat uzun yıllar daha tebessümlere yol açacaktır diye tahmin ediyorum… Ruhu şad olsun…

03.07.2020 tarihinde Günlük Ticari, İktisadi ve Siyasi Haberler Gazetesi Ticari Hayat’ta yayınlanmıştır.

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!