Güneş Topla Bizim İçin

Seher vakti uyandın. Geceden kalan düşlerin. Döşünde bıçak yarası. Umutların kirpikler arası. Bir türkü tutturmak istedin, sesin pek güzel değil. Yine de mırıldandın. İçten içe söylüyorsun. İçine damlıyor sözcüklerin. Katı, sert ve sivri. 

Delip geçiyor, kanatıyor hücrelerini. Yutkunuyorsun, belirsiz. Olmak istediğinle olduğun arasındasın. Kaybolmak istiyorsun. Sokaklar, caddeler, şehirler. Kimliksiz mümkünse kıyafetsiz. Gölgeler, gölgeler, gölgeler. Karanlıkları seviyorsun. 

Çünkü kimse ikinci yüzünü saklayamıyor. Gökyüzünde yağmur yüklü bulutlar. Ağlamak istiyor sanki. Gözüne takvim ilişiyor. Günlerden 19 Mart. “Nasıl olur, nasıl olur?” diyorsun. Nasıl da fark etmeden geçti dün. Nasıl da bilemedin. Varlığına karışan toprak, nasıl da ses etmedi. 

Neden şimşekler çakmadı? Neden gök gürlemedi? Fırtınana fırtına ekleniyor. Bir devrin battığı yer, bir başka devri aralıyor. Ufukta tütüyor boğaz. Dalgalarla demleniyor. Dün gönüllerde kıyamet kopartan hakikatin yeri, bugün, mezbelerdir belki? Yeşermiş kan çiçekleri, yeşermiş yediverenler. Yükseliyor demirden zırhlıların önünde azmin heykeli. 

Yürekler kabarık yürekler çarpıyor. İnancın kudreti sarsıyor yeryüzünü. Kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mahşer. Ölüm indirmekte gökler, ölü püskürmede yer… Güneş toplayan ellerin tozu bulaşıyor yüzüne. Kefensiz yitip gidenlerin ahı yazılıyor alnına… Sen belleğini kaybetmiş bir toplumun çocuğusun!

Unuttukların yadına düşenlerden fazla. Derdin kendine hapsolmuş. Tekil hasretin prangaları eskitir. Hürriyetine ise pranga vurulmuş. Zincir atılmış boğazına. 

Bas geç toprağı. Çiğne. Tükür. Eşele bir yerleri örten karı, ot değil onlar dedenin saçları! Kapat kulağını yüzyıl öteden gelen sese. 

Duyma, görme, bilme! Aldırış etme! Unut, unut ki hafiflesin yüreğin. Unut, unut ki azalsın sorumluluğun. Unut, unut ki solsun aziz hatıra, unut ki kararsın afak. Unut, unut çünkü sen belleğini kaybetmiş bir toplumun çocuğusun!

Ve sen çocuk, dilim varmıyor ama unutma! Ve sen çocuk, güneş topla bizim için!

19.03.21 tarihinde Günlük Ticari, İktisadi ve Siyasi Haberler Gazetesi Ticari Hayat’ta yayınlanmıştır.

Görüşlerini Önemsiyorum, Yorum Yapmalısın!